Jackowo Dolne 11a
07-203 Somianka
tel. 608 096 330
e-mail: nadwierzbami@gmail.com
www: domnadwierzbami.pl
Facebook: Dom nad Wierzbami

Agroturystyka Dom nad Wierzbami położona jest na rozległej działce tuż nad starorzeczem Bugu, niedaleko zbiegu z Narwią, w pobliżu serca Kurpi – Puszczy Białej. Żyjemy tu w stylu slow: zwolniony rytm życia, bliski kontakt z naturą i regionalną kulturą oraz rozkosze prostego, zdrowego jedzenia.  
Obiekt szczyci się najwyższym stopniem certyfikatu “Agroturystyka przyjazna Naturze 2000” i Polskim Certyfikatem Ekoturystycznym. Tu żyje się zgodnie z odwiecznymi prawami natury wyznaczanymi przez obowiązki gospodarskie. Dlatego na odgłosy płynące z dzikiej natury – śpiew ptaków, kumkanie żab, subtelny trzepot nietoperzy – nakładają się ryk krów, pianie kogutów, wieczorne ujadania wioskowych psów. Ale i odgłosy młocarni latem czy pił tnących drewno na przedwiośniu. 
W Domu nad Wierzbami stworzyliśmy przestrzeń, w której nasi goście oraz lokalna społeczność mogą wypoczywać, integrować się, korzystać z szerokiej gamy warsztatów, szkoleń, zajęć edukacyjnych, tanecznych i medytacyjnych, w tym jogi, a także spotykać się towarzysko.
W naszym gospodarstwie agroturystycznym mamy dwa obiekty: Stary Dom i Szary Dom.
Stary Dom to stuletni, drewniany dom z bali, z którego okien roztacza się widok na przepiękne rozlewiska i meandry Bugu, śródrzeczne wyspy i łąki pełne dzikiego ptactwa. Wystarczy usiąść na tarasie za dużym stołem wyciosanym z surowego drewna, patrzeć i wtopić się w otaczający świat…
Dla gości mamy 5 pokoi usytuowanych na piętrze oraz 2 łazienki (plus WC na parterze). Dwa pokoje 3-osobowe, trzy pokoje 2-osobowe (cztery z nich z balkonami, wszystkie z widokiem na łąki i rzekę), w wysokim standardzie. Do dyspozycji gości salon z kominkiem i TV Sat, rozległy taras, duży ogród położony bezpośrednio nad rozlewiskami Bugu, z miejscem na ognisko.
Szary Dom powstał dzięki finansowemu wsparciu Programu Operacyjnego RYBY, a jego wyposażenie współfinansowane zostało przez unijny program Leader.
Znajduje się w nim 40-metrowa sala z lustrami, wyposażona w urządzenia multimedialne, z tarasem i rozległym widokiem na łąki i rozlewiska Bugu. W domu jest osobna kuchnia oraz dwa pokoje z łazienkami na piętrze. Jeden z  pokoi ma duży balkon od strony rzeki, okno drugiego wychodzi na sad.
Oferujemy dania kuchni polskiej, głównie regionalnej, także wegetariańskie.
Na stole często goszczą ryby z miejscowej rzeki. Do przygotowania jedzenia używamy dużo produktów ekologicznych, fair trade oraz kupowanych od zaufanych rolników.
Na naszej działce znajduje się również sauna. Drewniana, opalana drewnem, z elewacją, jakżeby inaczej, z opalanego drewna.  
Dom nad Wierzbami jest zrzeszony w pierwszej w Polsce sieci ekoturystycznej „Między Bugiem a Narwią”. W 2010 roku uzyskaliśmy Polski Certyfikat Ekoturystyczny nadany przez Społeczny Instytut Ekologiczny w Warszawie. Wprawdzie już wcześniej zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i w domu przestrzegaliśmy zasad eko – choćby dlatego, że żyjemy na obszarze Natury 2000 – ale starania o certyfikat objęły znacznie szerszy krąg proekologicznych zachowań i działań – dziś spełniamy ich ponad 100 (pełny wykaz znajduje się na www.sie.org.pl). Poniżej wymieniamy tylko te najważniejsze:
– Aby oszczędzać energię korzystamy z paneli słonecznych, które ogrzewają wodę użytkową, ogrzewamy oba domy nowoczesnym piecem na drewniany pellet, używamy energooszczędnych żarówek. Sprzęt AGD ma klasę A+, A++. Staramy się pamiętać o wyłączaniu urządzeń z pozycji stand by. Nie prasujemy pościeli i ręczników.
– Ograniczamy zużycie wody poprzez oszczędne spłuczki w toaletach, kąpiele pod prysznicem, krany mieszające wodę, pranie w pralce o niskim zużyciu wody, używanie zmywarki. Zmieniamy ręczniki raz na 5 dni (na życzenie częściej).
– Segregujemy odpady i zachęcamy naszych gości do pójścia w nasze ślady nie tylko w naszym domu, ale także we własnym.
– Nie używamy chemicznych środków czystości i ochrony roślin w domu i w gospodarstwie.
– Dbamy o przyrodę, szanujemy środowisko naturalne. Zajmujemy się edukacją przyrodniczą, w tym ornitologiczną. 
– Żywimy naszych gości tak, jak siebie – do przygotowania posiłków używamy w większości produktów wyprodukowanych tradycyjnie i ekologicznie przez siebie i lokalnych wytwórców oraz fair trade.
– Propagujemy lokalną kulturę i jej obrzędowość. Naszych gości zapraszamy na okoliczne imprezy i doroczne uroczystości lokalne.