Serock, to niewielka gmina, ale z wielkim potencjałem, wieloma atrakcjami turystycznymi i kulturalnymi.
Możesz zwiedzić ją samemu lub w towarzystwie przewodnika.

Serock jest gminą miejsko-wiejską, w której piękno przyrody i wszystkie zalety mazowieckich wsi łączą się z nowoczesnością – infrastrukturą, która podnosi jakość życia. Wszechobecna zieleń, śpiew ptaków, czyste ekologicznie tereny zapewniają relaks, wyciszenie i odpoczynek od codziennej gonitwy.

Turystyka wiejska rozwija się w gminie bardzo prężnie. Liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki, pokoje gościnne, ale również stajnie czy miejsca rekreacji, oferują pragnącym wypoczynku wśród natury idealne do tego warunki.

Stolica gminy to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, które prawa miejskie zyskało ponad 600 lat temu, bo już w 1417 roku. Niezwykle urokliwe, położone na nadnarwiańskiej skarpie, miasto jest jedną z ulubionych lokalizacji filmowców.

Sercem miasta jest rynek, z którego ulice rozchodzą się we wszystkie strony miasta. Taki układ zachował się z czasów średniowiecznych. W miejscu, w którym niegdyś odbywały się jarmarki, kwitnie życie – nie tylko w dni targowe, ale również podczas odbywających się tu w sezonie letnim imprez i spotkań muzycznych. W pobliskiej cukierni można przekąsić coś słodkiego, ale również zobaczyć kolekcję urokliwych filiżanek. Ratusz, który otwarto w 1997 roku, jest jednym z symboli miasta.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – to placówka jak najbardziej współczesna, ale multimedialna ekspozycja opowiada o dawnych dziejach miasta. Warto tu zajrzeć, aby poznać historię Serocka i jego mieszkańców. Warto też śledzić media społecznościowe, bo placówka przygotowuje wiele ciekawych materiałów wideo na temat lokalnej historii. Obok Izby znajduje się mural historyczny przedstawiający rodowód miasta.

Grodzisko Barbarka – wzgórze, na którym w średniowieczu funkcjonował gród, dziś znajduje się nieco na uboczu, ale to położenie nie umniejsza jego rangi. Wręcz przeciwnie – mieszkańcy pamiętają, że to ono dało początek miastu. O życiu pierwszych serocczan opowiada tablica informacyjna znajdująca się u stóp Barbarki oraz makieta średniowiecznego grodziska. Ze szczytu rozpościera się widok na połączenie rzek Bug i Narew.

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – od XVI wieku służył mieszkańcom nie tylko jako dom modlitwy, ale również jako miejsce schronienia podczas bitew i wojen. To jeden z najstarszych zabytków na Mazowszu. Niegdyś nosił wezwanie św. Wojciecha – patrona Serocka.

Plaża z molem w Serocku to ciekawie zagospodarowany i przygotowany dla wypoczywających teren.
Miejsce do plażowania z bezpłatnymi leżakami, boiska sportowe, ławeczki, wodny plac zabaw dla ochłody – to wszystko czeka na wypoczywających w tym miejscu. Po rzece popływać można: kajakami, łódkami, żaglówkami, skuterami wodnymi, statkiem ALBATROS, katamaranami, czy tramwajem wodnym, który przypływa tu z Warszawy. Narew, to również raj dla wędkarzy.

Serocki bulwar nadnarwiański prowadzi do urokliwych jarów nad rzekę i na Plac Litewski, gdzie latem odbywają się warsztaty rzemieślnicze. Można stąd dojść również do głównej ulicy miasta. Trzecia droga doprowadzi nas z traktu na trasę spacerową wzdłuż Narwi, której przedłużeniem jest ścieżka krajoznawczo – turystyczna prowadząca do serockich hoteli, a jeszcze dalej do rezerwatów przyrody i miejsc historycznych. Spacerować jest więc gdzie. Jest też gdzie jeździć na rowerze – przez gminę prowadzą trzy szlaki rowerowe, o łącznej długości prawie 90 km.