Obejrzyj nasz film promocyjny i zakochaj się w Regionie Jeziora Zegrzyńskiego!

Region Jeziora Zegrzyńskiego to popularne miejsce wypoczynku zarówno mieszkańców, jak i gości z zewnątrz – głównie z Warszawy. Posiada świetnie rozwinięte zaplecze noclegowe, konferencyjne, gastronomiczne oraz bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, umożliwiające ciekawe i aktywne spędzanie czasu. Samo jezioro zaś jest największym akwenem i jedną z największych atrakcji Mazowsza, umożliwiając uprawianie sportów wodnych przez cały rok.

fot. Kinga Czerwińska

Ponieważ region jest niezwykle atrakcyjny przyrodniczo, doskonale rozwija się tu turystyka wiejska. Zarówno w zakresie zakwaterowania – znaleźć tu można liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki czy pokoje gościnne, jak i możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, a także kreatywny. Zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, miłośnicy sportu, jak i wielbiciele relaksu oraz słodkiego leniuchowania mogą wybierać spośród bogatej oferty podmiotów skupionych wokół największego na Mazowszu akwenu. Każdy z nich znajdzie coś dla siebie.

Nad samym Jeziorem Zegrzyńskim można uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, windsurfing, wakeboarding, kajakarstwo i wiele innych. Czyste wody Jeziora obfitują w wiele gatunków ryb i przyciągają amatorów wędkowania. Rejon zachęca do odwiedzania malowniczych zakątków, eksplorowania ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków spacerowych, na których można obcować z pięknem przyrody. Miłośnicy historii i zabytków również nie będą mogli narzekać na nudę. W okolicach zachowało się wiele perełek architektury, a także pozostałości po wydarzeniach sprzed lat. 

Jednak Jezioro Zegrzyńskie to niejedyny zbiornik wodny w regionie. Przepływają przez niego rzeki Bug, Narew i Wisła, które nie tylko wzbogacają przyrodnicze piękno regionu, ale też poszerzają ofertę sposobów spędzania wolnego czasu. Nie można zapominać też, że w regionie znajdują się rozległe kompleksy leśne, zlokalizowane są liczne rezerwaty przyrody, a znaczna część Regionu Jeziora Zegrzyńskiego objęta jest obszarami Natura 2000.

Jeśli do wszystkiego, co opisano powyżej, dodamy lokalizację w samym centrum Mazowsza, w pobliżu stolicy kraju, tereny doskonale skomunikowane siecią wygodnych dróg szybkiego ruchu, jak również transportem publicznym, to otrzymujemy przepis na miejsce idealne do wypoczynku – zarówno weekendowego, jak i na dłuższy urlop.

Region Jeziora Zegrzyńskiego ustalony na potrzeby katalogu turystyki wiejskiej „Wypoczynek w mazowieckiej przystani” obejmuje swoim zasięgiem teren gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Lokalna Organizacja Turystyczne „Przystań w sercu Mazowsza”. Zarówno cały region, jak i każda z gmin z osobna, mają wiele do zaoferowania zarówno odwiedzającym te tereny turystom, jak i obecnym i przyszłym mieszkańców. Wszystkie stawiają na zrównoważony rozwój, dbają o środowisko naturalne i zachowanie naturalnych walorów regionu. Zarówno pod względem ekologicznym, jak i w odniesieniu do dziedzictwa historycznego. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją z każdej z gmin objętych Regionem Jeziora Zegrzyńskiego, do odwiedzenia nas i przede wszystkim skorzystania z wypoczynku w mazowieckiej przystani.

Galeria z regionu