Wyszków jest pięknie położony na prawym, wysokim brzegu Bugu – jednej z najdzikszych, a przez to najpiękniejszych rzek europejskich. Widok ze skarpy, na której położone jest miasto również należy do interesujących krajobrazowo.

Pierwsze wzmianki o wsi Wyszkowo, osady kościelnej wchodzącej w skład majątku biskupów płockich, znajdują się w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego z 1239 roku lub jak twierdzą inni z roku 1203. Prawa miejskie Wyszków uzyskał w 1502 roku. Po powstaniach w 1869 r. ukazem carskim utracił prawa miejskie. Pewne ożywienie gospodarcze wywołało uruchomienie w 1897 r. linii kolejowej.

Wyszków to miasto dynamicznie rozwijające się, piękniejące z roku na rok, a przy tym zachowujące urok i sielskość niewielkiego miasteczka. W jego starszych i nowszych osiedlach są wkomponowane place zabaw, drzewa i wiele zielni. Miasto posiada też bogatą strukturę sportowo – rekreacyjną: nowoczesny basen, hale sportowe, boiska z nowoczesną sztuczną nawierzchnią. Oprócz szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, od wielu lat działa też Fila Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

U stóp skarpy rozciągają się rozległe łęgi upstrzone oczkami starorzeczy, a otoczony zielenią Bug tworzy szerokie zakola, usypując piaszczyste łachy. Za rzeką ciemnieją lasy sosnowe, wśród których ukryte jest Rybienko Leśne – część Wyszkowa, z ciekawymi pod względem architektonicznym willami malowniczo wkomponowanymi w stary sosnowy las.

Położenie nad Bugiem i bezpośrednia styczność z leżącą na wysoczyźnie po prawej stronie rzeki, owianą legendami Puszczą Białą oraz równie interesującą lewobrzeżną Puszczą Kamieniecką, stwarza miastu doskonałe warunki dla uprawiania i rozwoju turystyki. Atrakcją jest też możliwość wypoczynku nad przepływającym przez pobliski Kamieńczyk, płytkim, z piaszczystym dnem, otoczonym plażami i łąkami Liwcem.

Turystykę ułatwia dobry dojazd: z leżącej w odległości około 50 km stolicy łatwo tu dotrzeć samochodem, autobusami czy nawet pociągiem. Piękno Bugu można podziwiać z tarasu widokowego położonego obok mostu drogowego, ale by odkryć więcej jego tajemnic, należy wypłynąć na rzekę łódką lub kajakiem, korzystając z oferty wielu znajdujących się w okolicy wypożyczalni. Krajobrazy i przyroda tej jednej z ostatnich w Europie, dużej, ale nieuregulowanej, płynącej swobodnie szerokimi zakolami rzeki mogą zachwycić każdego. Bug obfituje też w ryby, co potwierdzają swymi opowieściami i trofeami wędkarze. Latem otwierana jest plaża i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

W okolicy jest wiele niezwykłych miejsc, do których można dotrzeć wędrując pieszo albo rowerem – samodzielnie lub w zorganizowanych grupach prowadzonych przez wyszkowskich przewodników. Łęgi, starorzecza, wodne oczka, ukryte wśród olch, tajemnicze Jeziorko Głusza, a wśród nich lisy i żeremia bobrów, które można podglądać wędrując wzdłuż Bugu.

Wędrujących w dół rzeki zainteresują wielkie, stare jałowce, sosny i kuśtyry wierzb oraz podmywany brzeg uroczyska Kaleń. Równie ciekawe są, leżące po drugiej, prawej stronie rzeki, okolice Rybna i Gulczewa. W Gulczewie przez prawie 30 lat mieszkał wybitny malarz i patriota – profesor Ludwik Maciąg. 

O każdej porze roku wrażeń dostarczają bory i lasy Puszczy Białej i Puszczy Kamienieckiej. Ich uroczyska kryją wiele zwierząt z łosiem i jeleniami na czele. Nie brakuje tu lisów, dzików i saren. Spotkamy tu żurawie, a także bociana czarnego. Mieszkają tu ptasie drapieżniki, a wśród pni można zaobserwować dzięcioła czarnego lub kowalika. Nie brakuje też innych przedstawicieli fauny, a i flora prezentuje swe prawdziwe bogactwo. Roi się od grzybów, jagód i innych owoców leśnego runa. Pod koniec lata i we wrześniu w okolicach Mostówki warto zobaczyć największe w Polsce wrzosowiska mącznicowe…