Jabłonna jest gminą atrakcyjną turystycznie, na co wpływ ma między innymi jej położenie geograficzne w obszarze Kotliny Warszawskiej w dolinie Wisły oraz dobre warunki klimatyczne. Poza pięknymi krajobrazami centralnego Mazowsza i bogatą roślinnością znaleźć tu można liczne zabytki i miejsca historyczne

Racjonalnie prowadzona polityka przestrzenna chroniąca bogactwo przyrodnicze gminy i silne poczucie lokalnej tożsamości łączące mieszkańców sprawia, że Gmina Jabłonna skutecznie opiera się tendencjom dotykającym wielu podwarszawskich miejscowości które stały się „sypialniami Warszawy”.

Ponad połowę powierzchni gminy stanowią lasy i tereny zielone objęte ochroną programu Natura 2000 i wchodzące w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą odwiedzić kryty basen w Jabłonnie i nowoczesną halę sportową w Chotomowie bądź skorzystać z przejażdżki konnej w jednej z pobliskich stadnin. Warto znaleźć chwilę i zajrzeć do Wake Family w Trzcianach, gdzie znajdują się wyciągi do wakeboardu i nart wodnych, plaża, jezioro z czystą wodą, strefa relaksu z hamakami oraz beach bary z muzyką.

Płasko wiodące drogi, dukty leśne i niewielkie wzniesienia,  sprawiają, że gmina Jabłonna jest idealnym miejscem do wycieczek pieszych i rowerowych. W zależności od indywidualnych upodobań, kondycji i wieku każdy rowerzysta znajdzie trasę dla siebie – leśne szutry i pagórki czy malowniczą ścieżkę biegnącą po wiślanych wałach od Warszawy aż po Nowy Dwór Mazowiecki, utwardzone drogi dla rowerów czy w końcu pumptrack w miejscowości Skierdy dla całych rodzin. Po pumtracku można jeździć również na deskorolce, hulajnodze i rolkach. Położenie lasów na terenie gminy oraz różnorodne ukształtowanie terenu przyciągają także amatorów kolarstwa MTB. Na terenie leśnym zostały wyznaczone 4 crossowe trasy rowerowe. W Lasach Chotomowskich znajduje się także trasa biegowo-narciarska. Pasjonatów turystyki rowerowej oraz pieszych wędrówek po atrakcyjnych przyrodniczo terenach zainteresują z pewnością mapy turystyczne, wydane przez Stowarzyszenie Zalew Zegrzyński, które w formacie pdf zostały umieszczone na witrynie internetowej gminy w dziale „Kultura i Sport” w zakładce Turystyka.

Ślady bogatych tradycji historycznych gminy Jabłonna widoczne są w licznych obiektach zabytkowych, znajdujących się na tych terenach, z których niewątpliwe na uwagę zasługuje zespół pałacowo-parkowy mieszczący obecnie znane centrum konferencyjne Polskiej Akademii Nauk. W pięknych wnętrzach pałacu znajdują się meble i obrazy z końca XVIII wieku, a pałacowe podziemia kryją ozdobne freski. Warto zwrócić uwagę na kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P. w Chotomowie pobudowany w stylu neogotyckim angielskim z dzwonnicą – bramą, czy datowany na początek XX wieku kościół Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie. Na uwagę zasługuje wzniesiony w latach trzydziestych XIX wieku budynek poczty w Jabłonnie czy stare fortyfikacje na terenie wsi Suchocin. Nawet siedziba urzędu gminy mieści się w zabytkowym budynku dawnego zajazdu.

Na terenie Gminy Jabłonna znajdują się cztery rezerwaty przyrody: “Jabłonna”, “Bukowiec Jabłonowski”, “Ławice Kiełpińskie” i “Kępy Kazuńskie”, jak również ponad 70 pomników przyrody, wśród których znaleźć można dęby szypułkowe, wierzby, lipy, modrzewie, wiązy, topole, jesiony i  graby.

Jabłonna położona jest na północ od Warszawy bezpośrednio z nią granicząc. To sprawia, że korzystając z wypoczynku i rekreacji w pięknej wiejskiej okolicy, w otoczeniu bujnej natury i 15 minut jazdy samochodem od największego akwenu wodnego, jakim jest Jezioro Zegrzyńskie, możemy również skorzystać z wielkomiejskich atrakcji stolicy, od centrum której dzielić nas będzie zaledwie 25 kilometrów.