Dąbrówka to nowoczesna i dobrze rozwinięta gmina wiejska w powiecie wołomińskim,
oddalona od Warszawy zaledwie o 30 km,
a przy tym doskonale z nią skomunikowana dzięki trasie S8.
fot. Bogdan Śladowski
Świetne miejsce do zamieszkania i odpoczynku wśród zieleni, w pobliżu rzeki Bug i Zalewu Zegrzyńskiego, ale też bardzo dobra lokalizacja do prowadzenia biznesu i inwestycji, także tych na dużą i jeszcze większą skalę. Zarówno samorządowcy, jak i mieszkańcy wierzą, że rozwój oznacza nie tylko inwestycje gospodarcze, czy innowacyjne technologie, ale również wzmocnienie kapitału ludzkiego oraz troskę o środowisko i warunki życia.
Zdrowe, naturalne i ekologiczne zaplecze stołecznej metropolii
Dąbrówka to gmina pełna pozytywnej energii, przyjazna dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta lub naładować akumulatory wśród zieleni. Jej malownicze zakątki sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Dość powiedzieć, że znajduje się u nas ok. 2500 działek z zabudową letniskową.
Z myślą o mieszkańcach sukcesywnie rozwijana jest sieć ogólnodostępnych placów zabaw i siłowni zewnętrznych na terenie całej gminy.
Cieszące oko, cenne przyrodniczo okolice dolnego Bugu objęte są programem ochrony „Natura 2000”.
Entuzjaści aktywnego wypoczynku znajdą tu ciekawe trasy do biegania i nordic walking, urokliwe plenery na rower i kajak, a propozycją dla zapracowanych może być zorganizowanie eventu w centrum konferencyjnym w Ślężanach, które mieści się w zabytkowym pałacu z XIX w. na nadbużańskiej skarpie.
Czyste powietrze i zielona energia
W trosce o zdrowie mieszkańców przy Urzędzie Gminy Dąbrówka i szkołach zamontowano tzw. „Eko-Słupki”, monitorujące i sygnalizujące stan jakości powietrza, głównie stężenie pyłów zawieszonych. Ponadto, samorząd wspiera mieszkańców przy wymianie nieekologicznych źródeł ciepła poprzez gminne i ogólnopolskie programy tj.: „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”.
Gmina niemal w całości jest już zwodociągowana, sukcesywnie rozwijana jest także sieć kanalizacji sanitarnej. Dobrym przykładem eko-inwestycji jest przebudowa szkoły we Wszeborach, w ramach której budynek zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne. Podobna instalacja już w 2023 r. pojawi się również na budynku Urzędu Gminy w Dąbrówce. Samorząd stara się też promować i udzielać merytorycznego wsparcia podmiotom, podejmującym inicjatywy związane z budową na terenie gminy farm i elektrowni fotowoltaicznych.
Z myślą o pokoleniach
Gmina Dąbrówka wyróżnia się unikatowymi walorami przyrodniczymi, niemniej jej chlubą jest także bogata historia, tradycje i kultura, które samorząd i lokalna społeczność pielęgnują i propagują w atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy sposób. Przykładem mogą być wydarzenia gminne tj.: „Weller 2. Kołaków’44” i „Huzarzy Śmierci 1920 r. w Kuligowie”, które odbywają się w formule dynamicznych inscenizacji i pokazów z wykorzystaniem nowatorskich technik przekazu.
Innowacyjne podejście do tradycji przejawia się także w projektowaniu nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej, czego przykładem może być odsłonięty w Dąbrówce w 2022 r. pomnik Norwida. Staraniem gminy wyremontowano również budynek dawnej kuźni, tworząc nową przestrzeń dla wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe i tradycje lokalne. Wizytówką terenu jest scena plenerowa z elementami kutymi, która pozwala na organizację wydarzeń scenicznych na zewnątrz. ,,Kuźnia Norwida” nie bez przyczyny odwołuje się do jednego z polskich wieszczów. Z ziemią dąbrówecką związany jest wybitny polski poeta – Cyprian Kamil Norwid. Tutaj był ochrzczony, a w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.
Gmina Dąbrówka to miejsce z bogatą historią i dobrymi widokami na przyszłość. Warto ją odwiedzić i osobiście przekonać się, jak wiele ma do zaoferowania.